آموزش نامه نگاریآموزشدسته‌بندی نشدهمهارت آموزیمهارت های نوشتاری اداری

نامه نگاری را چگونه بیاموزیم؟!

چگونه نامه نگاری یاد بگیریم؟

نامه نگاری را چگونه بیاموزیم؟!

نامه نگاری اداری یا همان نگارش نامه های اداری، مهارتهای است همچون سایر مهارت ها نیازمند آموزش. اما از آنجایی که این مهارت کمی پیچیده به نظر می آید برخی افراد چنین تصور می کنند که هیچ کتاب و کلاس آموزشی نمی تواند حق مطلب را ادا کند و در آخر به جز چند نکته چیزی دیگر در ذهن نقش نمی بندد. به عبارتی پس از گذراندن هر نوع مطلبی در این زمینه همچنان نمی توانند یک نامه به درد بخور و همه چی تمام بنویسند. از این رو هیچ کتابی را آغاز و در هیچ دوره و کلاسی شرکت نمی کنند!

نامه نگاری را چگونه بیاموزیم؟!
نامه نگاری را چگونه بیاموزیم؟!

آنهایی که فکر می کنند نامه نگاری قابل آموختن نیست حق دارند

از این بابت که تا به حال هر کتابی نوشته شده فقط به آموزش اصول نامه نگاری بسنده کرده است حق با شماست که چنین تصوری داشته باشید که نامه نگاری قابل آموختن نیست؛ زیرا با یادگیری اصول هیچگاه شما نخواهید توانست تشخیص بدهید که مثلاً فلان جای نامه باید از چه جمله ای استفاده کنید؟

درست مانند کتاب آیین نامه رانندگی که با خواندن آن شما رانندگی نمی آموزید بلکه با قوانین آشنا می شوید. در هیچ کتاب رانندگی نوشته نشده است اگر می خواهید وارد کوچه اتان بشوید چقدر باید فرمان را بچرخانید و یا با دنده چند وارد کوچه شوید.

مهارت رانندگی
مهارت رانندگی

اما مهارت نامه نگاری یک تفاوت بزرگ با مهارت رانندگی دارد

مهارت نامه نگاری بر پایه نگارش است و نگارش مهارتی است که با مطالب و نوشته قابل انتقال و آموزش است. البته به شرطی که محتوای آموزشی خلاقانه و تمرین محور در دست باشد. کتاب هایی که در بازار هستند هیچ کدام تمرینی برای نگارش نامه طرح نکرده اند. شاید نویسندگان آنها فکر کرده اند نگارش مثل ریاضی نیست که بتوان برای آن تمرین داد. اما چرا! درست مثل ریاضیست. هم فرمول دارد و هم می توان تمرین کرد. ولی با چه کتاب و منبعی؟

اگر می خواهی در نامه نگاری حرفه ای شوی

اگر می خواهی درنامه نگاری حرفه ای شوی نیاز به یک آموزش کامل، که بیشترین تمرکزش روی نگارش است و مثال های زیادی از هر نکته می آورد و به خوبی با تو تمرین می کند داری. بزرگترین ویژگی هر آموزشی خلوص و کاربردی بودن آنست. یعنی چه؟! الآن می به تو گویم.

بسیاری از مطالب آموزشی با حاشیه گویی و طفره رفتن سعی می کنند حجم زیادی از مطالب را در خود جای دهند. در صورتی که این مطالب نه تنها کمکی به یادگیری بهتر نمی کند، بلکه خستگی و بی حوصلگی خواننده را به دنبال دارد. خب، حالا می خواهم کتابی به تو به معرفی کنم که نه تنها از هر گونه حاشیه نویسی و طفره دوری کرده بلکه با مثال ها و تمرین های بسیار یک آموزش کاربری به تو ارایه می دهد.

بسته خودآموز دستیار نامه نگاری اداری

در بسته دستیار نامه نگاری اداری یک کتاب سیمی شده در قطع A4 دارید و یک سری کارت های آموزشی که در اندازه جیبی چاپ شده است.

بسته خودآموز دستیار نامه نگاری اداری
بسته خودآموز دستیار نامه نگاری اداری

این کتاب در فصل اول،اصول و اصطلاحات نامه نگاری را در جایگاه های مختلف از نظر مقام و سازمان آموزش می دهد.

صفحه 4 کتاب دستیار نامه نگاری اداری - ساختار نامه
صفحه 4 کتاب دستیار نامه نگاری اداری – ساختار نامه

پس از آن در فصل دوم و سوم برای آنکه آموخته های شما را تثبیت کند به تحلیل و بیان نکاتی از نمونه نامه های رایج پرداخته است.

صفحه 36 کتاب نامه نگاری دستیار - نمونه نامه برای تحلیل
صفحه 36 کتاب نامه نگاری دستیار – نمونه نامه برای تحلیل
صفحه 37 کتاب نامه نگاری دستیار - نکات تحلیلی نمونه نامه
صفحه 37 کتاب نامه نگاری دستیار – نکات تحلیلی نمونه نامه

شاهکار بسته دستیار نامه نگاری اداری

در فصل چهارم کتاب دستیار نامه نگاری شما را با مطالبی ویژه روبرو می کند. اینجاست که شما با شاهکار بسته دستیار نامه نگاری مواجه می شوید. در این فصل فلسفه نامگذاری این کتاب را که چرا “دستیار” است می فهمید. در فصل چهارم، این کتاب همچون یک دستیار تمام عیار کنار شما قرار می گیرد و در نوشتن یک نامه ی کاملاً اصولی و حرفه ای به شما کمک می کند. کتاب دستیار نامه نگاری این کمک را با یک نمودار مرحله به مرحله انجام می دهد.

صفحه 52 کتاب دستیار نامه نگاری اداری - نمودار نگارش
صفحه 52 کتاب دستیار نامه نگاری اداری – نمودار نگارش

با کتاب دستیار نامه نگاری اداری تمرین کنید

در فصل پنجم کتاب دستیار، دو نوع تمرین طرح شده است. یک تمرین آن که از شما می خواهد شرایط مختلف را فرض کنید و نامه ای با موضوع داده شده بنویسید. سپس متن نامه ی خود را با متن پیشنهادی نویسنده مقایسه کنید. این تطابق یک یادگیری بسیار مؤثر در پی دارد. در تمرینی دیگر که عنوان آن ارتباط دهید است از در هر تمرین مهارتجو می خواهد اصطلاحات موجود را در یک عبارت کنار هم به رشته تحریر در بیاورد. این تمرین نیز دارای نمونه پاسخ های آماده از سوی نویسنده است که همگی در فصل ششم ارایه شده است.

خرید بسته خودآموز دستیار نامه نگاری اداری (کتاب+کارت های آموزشی)

اگر می خواهی روی ادبیات رسمی ات کار کنی

ممکن است با اصول و اصطلاحات نامه نگاری آشنا باشی ولی نیاز داری روی نگارش رسمی و جمله بندیت بیشتر کار کنی. اینجاست که محصولی با عنوان خودآموز شنیداری تقویت مهارتجمله بندی رسمی به کمک می آید.

خودآموز شنیداری تقویت مهارت جمله بندی رسمی
خودآموز شنیداری تقویت مهارت جمله بندی رسمی

این محصول آموزشی در 4 آموزه در مجموع 110 دقیقه، شما را با چگونگی تبدیل عبارت های عامیانه در ذهنت به عبارت ها رسمی آشنا می کند. از عبارت های کوتاه آغاز می کند و پس از آن عبارت های بلند را با شما کار می کند.

دانلود خودآموز شنیداری تقویت مهارت جمله بندی رسمی

اگر نیاز به آموزش حرفه ای نداری

اگر نیاز به آموزش حرفه ای نداری و فقط در مواردی انگشت شمار لازم است که نامه ای بنویسید بهترین گزینه استفاده از نمونه نامه های آماده است. اما نه هر نمونه نامه ای! زیرا ساختار بعضی از نامه ها به گونه ایست که امکان تغییر آنها به راحتی وجود ندارد.

از این رو گروه آموزشی فردوسی کتابی الکترونیکی (PDF) تدارک دیده که مناسب چنین افرادیست. این کتاب با ارایه 70 نمونه نامه پرکاربرد رسمی و اداری به همراه راهنمای ویرایش هر یک این امکان را می دهد که بر اساس موضوع یک نامه اصولی تهیه کنیم.

دانلود کتاب 70 نمونه نامه پرکاربرد رسمی و اداری

کتاب الکترونیکی گنجینه 70 نمونه نامه کاربردی رسمی و اداری
کتاب الکترونیکی گنجینه 70 نمونه نامه کاربردی رسمی و اداری
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا