آموزش گزارش نویسیآموزشمهارت آموزی

نحوه نوشتن گزارش بازدید و نمونه گزارش بازدید

نحوه نوشتن گزارش بازدید و نمونه گزارش بازدید

گزارش بازدید چیست؟

نحوه نوشتن و نمونه گزارش بازدید به چه صورت است؟

آیا نوشتن گزارش بازدید از شرکت مهم است؟

اصلاً چرا باید در ماموریت فرم گزارش بازدید از کارخانه را پر کنیم؟ این ها همه سوالاتی هستند که ممکن است با شنیدن گزارش بازدید از یک کارخانه مواد غذایی در ذهن شما به وجود بیاید. پس اگر شما هم به دنبال پاسخ سوالاتتان در مورد نحوه نوشتن و نمونه گزارش بازدید هستید، کمی وقت بگذارید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. همچنین در ادامه قصد داریم یک نمونه نامه گزارش بازدید از پروژه را به شما نشان دهیم و به شما در نوشتن گزارش بازدید از شرکت کمک کنیم.

وقتی مدیر یک شرکت از کارمندان خود گزارش می خواهد، بسیاری از افراد نمی دانند که چه چیزی باید بنویسند. سردرگمی این دسته از افراد معمولاً به سبک نوشتن در نوشتن گزارش مربوط می شود؛ اینکه برای نوشتن گزارش از چه زبانی استفاده کنند و چه چیزهایی را باید در گزارش خود شرح دهند.

نحوه نوشتن گزارش بازدید پیچیده نیست؛ اما نکاتی دارد که باید رعایت شود. به طور کلی می توان گفت که نمونه گزارش ماموریت بازدید سندی مختصر و مفید است. این سند که برای فرد خاصی نوشته می شود، یک موقعیت را به طور دقیق تجزیه و تحلیل می کند. همچنین فرد باید در گزارش بازدید از شرکت، توصیه هایی برای اقداماتی که قرار است در آینده صورت بگیرند، ارائه دهد. از آنجایی که گزارش های بازدید بر واقعیت ها و حقیقت ها متمرکز هستند، باید شفاف و روان باشند. در نظر داشته باشید که گزارش ها در ساختار و محتوا ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند.

 

آموزش نحوه نوشتن و نمونه گزارش بازدید
آموزش نحوه نوشتن و نمونه گزارش بازدید

 

یک نمونه گزارش بازدید

نحوه نوشتن گزارش بازدید در سازمان ها و یا ادارات مختلف ممکن است دستورالعمل های خاصی داشته باشد. در یک نمونه گزارش بازدید از کارخانه ذکر چند نکته ضروری است. شخص بازدیدکننده باید رویدادها را توصیف کند، اهمیت و هدف این رویدادها را شرح دهد (این تفاسیر می تواند از سوی افراد دیگری باشد که در این صورت حتماً باید ذکر شود)، نتیجه بازدید ارزیابی شود، توصیه هایی درباره اقداماتی که در آینده برای انجام آنها برنامه ریزی شده است، داده شود و در نهایت نتیجه گیری شود. در این بخش می خواهیم نمونه گزارش بازدید از یک شرکت را بررسی کنیم و به تحلیل آن بپردازیم.

در ابتدا باید چشم انداز کلی کارخانه ای که از آن بازدید کرده اید را شرح دهید. برای مثال «کارخانه پارس مینو در سال 1388 در کیلومتر 10 جاده کرج تاسیس شد. این شرکت در این سال ها نقش پیشتاز در تولید بیسکویت، ویفر، شکلات، آدامس و… داشته است.»

در قسمت بعدی گزارش باید جزئیات بررسی شده در خطوط تولید مختلف را ذکر کنید. برای مثال «در خط تولید شکلات، مواد اولیه شکلات با حرارت متعادل در قالب هایی که از قبل آماده شده بود، تزریق می شوند. سپس قالب ها در مسیر دستگاه حرکت کرده و در قسمت های مختلف عملیات مخصوصی از جمله فرم دهی، مغز دار کردن، کرم دار کردن و… بر روی آنها اعمال می گردد. همچنین تمام این عملیات ها بر روی یک محصول اعمال نمی شوند. پس از پایان هر کدام از مراحل، قالب ها در مخزن ویژه ای سرما می بینند تا به حالت جامد دربیایند و آماده بسته بندی می شوند. بعد از اتمام این مراحل، نیروهای انسانی آنها را در جعبه های خاصی بسته بندی نهایی می کنند و آماده انتقال می شوند.»

سخن پایانی

در پایان یک گزارش بازدید از کارخانه مواد غذایی می توان کیفیت دستگاه ها، محصولات، تعداد نیروهای انسانی  و موارد دیگری که بررسی شده را توضیح داد. در تجارت، محیط های کاری، علمی یا فنی نوشتن گزارش کار بسیار مهم است.

کتاب گزارش نویسی اداری که در وبسایت ایفردوسی عرضه می شود انواع گزارش اداری را به طور کامل شرح داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا