آموزش نامه نگاریآموزشمهارت آموزی

پانوشت در نامه اداری چیست؟

پانوشت در نامه اداری چیست؟

پانوشت در نامه اداری چیست؟

پانوشت در نامه اداری چیست؟ پاورقی یعنی چه و تفاوت آن با پی نوشت چیست؟ نحوه ایجاد پانوشت در ورد چگونه است؟ این ها سوالاتی است که می تواند ذهن هر کارمندی را به خود مشغول کند. برای داشتن عملکرد بهتر در نامه نگاری اداری، کارمندان باید بدانند پانوشت در نامه اداری چیست و چه کاربردی دارد زیرا نامه نگاری یک کارمند نشان دهنده سواد و دانش او خواهد بود. پس می توان نتیجه گرفت که به کارگیری پانوشت در نامه اداری برای کارمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این مقاله کاربردی، به کارمندان کمک می کند تا بدانند پانوشت در نامه اداری چیست و چگونه می توان یک پانوشت در ورد ایجاد کرد. با ما همراه باشید.

پانوشت در نامه اداری چیست و چرا اهمیت دارد؟

پانوشت یک جزء ضروری در متون یا نامه های اداری است که امکان ارتباط موثر بین نویسنده و خواننده را فراهم می کند. در حقیقت، نوعی مرجع است که شامل اطلاعات اضافی است که در متن اصلی مطرح نشده ولی با آن در ارتباط است. پانوشت در نامه اداری معمولا برای استناد به منابع، ارائه تعریف اصطلاحات فنی یا توضیح موضوعات پیچیده که درک آن برای خواننده دشوار است مورد استفاده قرار می گیرد.

پانوشت در نامه اداری به دو دلیل مهم است: اول اینکه از سردرگمی خواننده و تفسیر نادرست اطلاعات ارائه شده جلوگیری می کند. نامه اداری اغلب دارای مطالب فنی و پیچیده است. بنابراین میتوان با استفاده از پانوشت، اصطلاحات یا مفاهیمی که ممکن است برای خواننده نا آشنا باشد را توضیح داد.

یکی دیگر از وظایف مهم پانوشت در نامه اداری، ارائه اطلاعات قانونی یا نظارتی است. بسیاری از نامه های اداری شامل اطلاعاتی درباره برخی قوانینی است که باید توسط کارکنان و کارمندان رعایت شود. می توان از پانوشت برای متقاعد ساختن کارکنان و نیز استناد به این قوانین و مقررات استفاده نمود.

تفاوت پانوشت با پی نوشت، پاورقی و پانویس چیست؟

برای پاسخ به این سوال، باید بدانیم پی نوشت چیست. پی نوشت نوعی توضیح اضافی است که در پایین صفحه آورده می شود؛ اما تفاوت اصلی پانوشت و پی نوشت در این نکته است که پانوشت توضیح یا تعریف درباره چیزی است که در متن ذکر شده است. ولی پی نوشت صرفا نوعی توضیح فرعی و اضافی است که لزومی نداشته که در متن اصلی گنجانده شود. حال میدانیم که پانوشت و پی نوشت چیست، اما پاورقی یعنی چه؟

احتمالا شما نیز در هنگام خواندن یک کتاب، مقاله یا حتی روزنامه، روی بعضی از کلمات اعدادی را مشاهده کرده باشید. اگر دقت کرده باشید، در پایین صفحه، هر عدد دارای یک توضیح مختصر درباره آن کلمه است که پانویس نام دارد. به طور کلی، پاورقی توضیح یا تعریف اضافی درباره یک واژه در متن است تا درک خواننده از متن اصلی را افزایش دهد. در حالی که پانویس به معنی داستان های ادامه داری است که در مجلات نوشته می شود. برای مثال در شماره یک مجله ای قسمتی از آن را می خوانید و ادامه داستان در شماره بعدی چاپ می شود.

کاربرد و اهمیت پانوشت
کاربرد و اهمیت پانوشت

نحوه استفاده از پانوشت در نامه اداری:

پیش از اینکه به نحوه استفاده از پانوشت در نامه اداری بپردازیم، باید بدانیم که در وهله اول یادگیری نامه نگاری اداری از اهمیت بالاتری برخوردار است. ممکن است به عنوان یک کارمند، در این فکر باشید که چگونه نگارش نامه اداری را بیاموزیم. گروه آموزشی فردوسی با تکیه بر جدیدترین متدهای آموزشی، سریعترین روش آموزش نامه نگاری اداری را به متقاضیان ارائه می دهد.

اما پانوشت در نامه اداری چیست و چگونه به کار می رود؟ پانوشت در نامه اداری باید پایین صفحه قرار بگیرد و به صورت کاملا واضح و ساده، تعریفی از اصطلاحات فنی یا موارد پیچیده ارائه دهد. باید این نکته را نیز در نظر داشت که پانوشت باید کوتاه و مفید باشد. به علاوه  اندازه و فونت آن با متن اصلی یکسان انتخاب شود.

ایجاد پانوشت در ورد:

برای ایجاد پانوشت در ورد، تنها کافیست روی کلمه ای که قصد دارید پانوشت را به آن اضافه کنید، کلیک کنید. در مرحله بعد، از نوار بالای صفحه به بخش Reference بروید و روی گزینه ی Insert Footnote کلیک کنید. به‌ جای انجام این مراحل، میتوانید به سادگی از میانبر Ctrl+Alt+F نیز استفاده کنید. در نهایت می توانید با کلیک روی بخش پانوشت، مطالب مورد نظرتان را به آن اضافه کنید.

ایجاد پانوشت در ورد
ایجاد پانوشت در ورد

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا