نمونه نامهآموزشآموزش نامه نگاریمهارت آموزیمهارت های نوشتاری اداری

نکات مهم نامه انتقالی

بررسی چند نمونه نامه درخواست انتقالی

نکات مهم نامه انتقالی

نمونه نامه درخواست انتقالی کمک می کند که افراد بتوانند نامه ای را که نیاز دارند به شکل درست تنظیم کنند. برای نوشتن نامه لازم است که فرد با اصول نامه نگاری آشنایی داشته باشد. بدون آگاهی از این اصول نوشتن نامه کار ساده ای نیست. مهم ترین ویژگی یک نامه این است که هدف فرستنده به درستی در آن درج شده باشد و گیرنده نیز به خوبی منظور او را متوجه شود. اگر به دنبال این هستید که بتوانید یک نامه برای درخواست انتقالی بنویسید، می توانید خواندن متن را ادامه دهید.

نکات مهم نامه انتقالی
نکات مهم نامه انتقالی

نمونه نامه درخواست انتقالی به یک شهرستان

نمونه نامه درخواست انتقالی به یک شهرستان از نامه هایی است که کاربرد زیادی دارد. افراد زیادی هستند که در حین کار مجبور به تغییر محل کار خود می شوند و پیش از هر اقدامی نیاز دارند که مقام بالاتر را از تصمیم خود آگاه کنند. برای این که بتوانند درخواست رسمی خود را به آنها اعلام کنند، باید آن را به شکل صحیح در نامه خود عنوان کنند. در درجه اول نیاز است که نام و نام خانوادگی گیرنده نامه در بالا و طرف راست آن نوشته شود. بعد لازم است که سِمت او در زیر اسمش آورده شود. بعد از ذکر سلام و احترام باید دلیل نوشتن نامه آورده شود. برای این کار می توانید از این جمله استفاده کنید:

«به این وسیله اینجانب ………………. به شماره پرسنلی/ کارمندی ………………. به دلیل داشتن مشکلات شخصی بسیار تقاضای انتقال به شرکت ………………. در شهرستان ………………. را دارم.»

در نامه درخواست انتقالی مهم است که نام و نام خانوادگی و سمت گیرنده نامه به طور کامل و صحیح در آن درج شود. نام و نام خانوادگی فرستنده نیز باید کامل نوشته شود. در صورتی که نیاز به شرح مشکل وجود دارد، باید به طور خلاصه به آن اشاره شود. مقصد انتقال و نام شرکت نیز باید آورده شود. در نهایت نیز باید با جمله ای مانند «خواهشمند است این تقاضا را مورد عنایت و لطف خویش قرار دهید.» نامه را به پایان رساند.

نمونه ای از نامه درخواست انتقال به شهرستان به علت دور بودن از خانواده

نمونه نامه درخواست انتقالی برای آنها که می خواهند به علت دور بودن از خانواده اقداماتی را انجام دهند نیز وجود دارد. در این نامه نیز مانند قبلی نام و نام خانوادگی گیرنده نامه و سمت او باید در بالای نامه و در سمت راست آورده شود. پیش از سمت استفاده از کلمات «رئیس/ مدیر/ سرپرست محترم» لازم است. بعد از سلام و احترام می توان در خواست را به شکل زیر مطرح کرد:

«به استحضار می رساند اینجانب ………………. کارمند واحد ………………. در تاریخ ………………. استخدام و مشغول به کار شده ام. در حال حاضر بعد از ………………. سال خدمت در ………………. و دوری از خانواده مشکلات بسیاری برای من و خانواده ام ایجاد شده که امکان ادامه کار را برایم ناممکن کرده است. لذا با توجه به سکونت خانواده ام در شهرستان ………………. انتقال به واحد زیرمجموعه در شهرستان ………………. را دارم.»

در این نمونه نامه درخواست انتقالی هم به نکاتی توجه شده است. تاریخ شروع کار در آن ذکر شده است. تعداد سال های مشغول به کار در شهرستانی که تا کنون بوده است در نامه عنوان شده است. عنوان و نام اداره و شهرستانی که مد نظر است به آنجا انتقال یابد نیز باید دقیق آورده شوند. در کنار نام شهرستان نام منطقه نیز می تواند کمک کننده باشد. نام هر دو شهرستان هم محل سکونت خانواده و هم نام شهرستانی که مقصد انتقال است ضروری است. در انتهای نامه نیز باید از فرستنده نامه با یک جمله پیشاپیش تشکر و قدردانی شود.

نمونه ای از نامه درخواست انتقال به واحدهای دیگر همان سازمان

نمونه نامه درخواست انتقالی برای رفتن به واحدهای دیگر همان سازمان هم کاربرد دارد. مانند دو نامه قبلی ذکر نام و نام خانوادگی و سمت در ابتدای نامه لازم است. بعد از ذکر سلام و احترام می توان مستقیم به سراغ درخواست خود رفت:  

«به استحضار می رساند اینجانب‌ ………………. تاریخ ………………. با مدرک تحصیلی ………………. استخدام و در واحد  ………………. مشغول به کار شده ام. با عنایت بر این که در تاریخ ………………. موفق به دریافت مدرک ………………. در رشته ………………. شده ام و رشته تحصیلی مذکور با واحد ………………. مرتبط است، تقاضا دارم تا در صورت صلاحدید جنابعالی به آن واحد انتقال یابم. لذا خوهشمند است مساعدت لازم را مبذول و دستور اقدام را صادر فرمایید.»

تشکر و قدردانی در انتهای نمونه نامه درخواست انتقالی به شکل های مختلف آورده می شود. تاریخ استخدام این نمونه باید دقیق ذکر شود. شرایطی که در اوایل برای استخدام وجود داشته است و تاریخ تغییر شرایط جدید نیز آورده شود. شهرستانی که قرار است مبدأ مورد نظر باشد باید در نامه ذکر شود.

نکات لازم در نوشتن نامه درخواست انتقالی

در صورت لزوم در نمونه نامه درخواست انتقالی درباره دلیل انتقال به صورت خلاصه توضیحاتی آورده شود. استفاده از یک جمله تأثیرگذار در انتهای نامه می تواند در پذیرش درخواست فرستنده مؤثر واقع شود. ترتیب همه نامه ها به طور کل به هم شبیه است. ذکر دلیل هر انتقال و درخواستی می تواند به موافقت آن کمک کند. البته بسط دادن آن در یک نامه کوتاه اثرگذار نیست و شرح مختصر دلیل یا دلایل کفایت می کند. نامه هر چه رسمی تر نوشته شود، ممکن است تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد. گاهی هم از پیش به صورت شفاهی دستور انتقال صادر شده است و نوشتن نامه تنها برای روال اداری به کار می آید و کاربرد دیگری ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا