آموزش نامه نگاریآموزشمهارت آموزی

خرید کتاب آموزش نامه نگاری اداری

خرید کتاب آموزش نامه نگاری اداری

بهترین کتاب آموزش نامه نگاری اداری که کاربردی باشد چیست؟

اگر گشتی در بازار کتاب زده باشید خواهید دید کتب نه چندان زیادی با موضوع و عناوین آموزش نامه نگاری یا مکاتبات اداری نوشته شده است و عرضه می گردد. کتاب هایی که نویسندگان آنها بیشتر از اساتید دانشگاه های برجسته کشور هستند.

کتاب هایی قطور یا باریک که همه محتوایی آموزشی از نگارش نامه های رسمی و اداری دارند. اما چیزی که همواره شاهد آن هستیم کلی گویی مطالب این کتاب هاست. عدم پرداختن به ریشه ای به اصول و ساختار نامه اداری از مشکلات آن هاست سبب غیرکاربردی بودن آنها می شود. شاید گرد هم آوردن انواع مکاتبات اداری از جمله نامه، گزارش، صورتجلسه، آگهی، آیین نامه و … در یک کتاب باعث چنین مسأله ای می شود. برای مثال آخرین کتابی که در این زمینه با عنوان فرهنگواره ی نامه نگاری (از آثار ارزشمند استاد حسن ذوالفقاری) مطالعه کردم، فقط 23 صفحه از این کتاب 329 صفحه ای به نگارش نامه اختصاص یافته بود. البته این نشانه ضعف این چنین کتاب هایی نیست بلکه هدف آنها آشنایی اولیه با انواع مکاتبات است.

حال برای اینکه به محتوای کامل تر و کاربردی تر از آموزش نامه های اداری دست یابیم چه کتابی مناسب است؟

خرید کتاب نامه نگاری
خرید کتاب نامه نگاری

هیچ کتاب آموزش نامه نگاری تمرین ندارد!

در دوارن تدریسم به یکی از دغدغه های اصلی مهارتجویان که برای یادگیری نگارش نامه های اداری تلاش می کردند پی بردم. آن ها بر این باور بودند که تمرین، بسیار مؤثر است و با انجام مداوم تمرین های نگارش می توانند بسیار پیشرفت کنند. بله، تمرین. چیزی که خودم به معجزه اش پی برده بودم. اما صورت تمرین چه باشد؟ بسیار بر این مساله تأمل کردم. که چه تمرینی می شود طراحی کرد که از حوصله مهارتجو خارج نباشد و سبب تثبیت مفاهیم آموزشی گردد.

یکی از آن تمرین ها این بود که از مهارتجویانم بخواهم خودشان را در یک شرایط خاص فرض کنند که نیاز باشد نامه ای رسمی و اداری بنویسند. آن نامه ها موضوعاتی مثل درخواست خرید، انتقال نیروی کار، اعلام مسایل داخل شرکت به مدیر و از این دست بود. سپس متن نامه اشان را با متن نامه من مقایسه کنند. مطابقت دو متن تأثیر چشمگیری در یادگیری آن ها داشت. زیرا ذهنشان به اندازه لازم به چالش کشیده شده بود و آماده دریافت حتی ریزترین نکات بود. تمرین دیگر ارتباط برقرار کردن بین واژگان برای ساخت یک عبارت درست بود و دوباره مطابقت دادن با پاسخ درست از سوی من. بله تمرین هایی این چنینی بسیار کارساز می نمود. بنابراین یکی از ویژگی های آموزش تخصصی نامه نگاری داشتن تمرین است.

نمونه نامه های کمی در کتاب ها موجود است!

پر محتواترین کتاب های آموزش نامه نگاری نمونه نامه ی زیادی در خود ندارند. نهایتا 5 یا 6 نمونه نامه. بلکه برای یک آموزش کاربردی نیاز است نمونه نامه های بسیاری مورد کاوش قرار گیرد و نکات آن ها استخراج شود. این کار بود که من با مهارتجویانم انجام می دادیم. نمونه نامه های رایج در ادارات دولتی را که از بهترین نامه های موجود از نظر ارزش محتوای آموزشی بود انتخاب کرده بودم و موارد درست و نادرست آنها اشاره می کردم و از مهارتجویانم می خواستم تا آنها نیز در یافتن نکات اصولی و دستوری مشارکت کنند.

کتاب نامه نگاری
کتاب نامه نگاری

در کتاب های آموزش نامه نگاری اصطلاحات خاص نامه و جایگاه آنها گفته نشده است!

چیزی که متن یک نامه را از سایر متون متمایز می کند اصطلاحات خاص است که فقط در متن نامه های رسمی و اداری به چشم می خورد. تأثیر به کار بردن اصطلاحات در یک نامه اداری به قدری است که برخی فکر می کنند اگر فقط این اصطلاحات را بدانند و به درست یا غلط کنار یکدیگر در یک نامه به کار ببرند یک نامه حرفه ای نگاشته اند. در صورتی که این اصطلاحات و جایگاه استفاده اشان بنا به شرایط و شأن و مقام مخاطب نامه متفاوت است نیاز به آموزش دارد.

پیشنهاد یک آموزش کامل

حال اگر به شما بگوییم تمام آنچه از یک آموزش کامل و کاربردی انتظار دارید در یک کتاب گرد هم آورده ایم نظرتان چیست؟

کتابی که تمرین های زیادی از نوع تطبیقی، نمونه نامه های بسیار با نکات تحلیلی، آموزش اصطلاحات خاص نامه های اداری و جایگاهشان و خیلی مطالب مفید دیگر در آن وجود دارد. به اضافه یک سری کارت آموزشی که حاوی نموداری مرحله به مرحله از نگارش یک نامه اداری با در نظر گرفتن شرایط است. هدف از چاپ این کارت های آموزشی ضد آب در اندازه جیبی استفاده در محل کار است.

مجموعه ای که شامل یک کتاب سیمی و کارت های آموزشی می شود و فقط و فقط به آموزش تخصصی نگارش نامه های رسمی و اداری به زبان ساده پرداخته، عنوان ((بسته آموزشی دستیار نامه نگاری اداری)) را به خود اختصاص داده است. از این رو در عنوان آن واژه ((دستیار)) آمده که نه تنها نگارش نامه اداری را به شما آموزش می دهد بلکه می تواند با استفاده از یک نمودار نگارش مرحله به مرحله نامه، همچون یک دستیار حرفه ای هنگام نوشتن کنار شما باشد.

خرید بسته آموزشی دستیار نامه نگاری اداری

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا