آموزش گزارش نویسیآموزشدسته‌بندی نشدهمهارت آموزی

نحوه گزارش نویسی کوتاه و نمونه گزارش کوتاه

نحوه گزارش نویسی کوتاه و نمونه گزارش کوتاه

یکی از مهارت هایی که هر فرد شاغلی باید داشته باشد، نوشتن یک گزارش کار کوتاه و البته جامع است. از آنجایی که زمان کافی برای خواندن گزارش کارهای طولانی نیست، در نتیجه یک کارمند باید بتواند با کوتاه ترین جملات، اطلاعات کامل درباره جلسه یا فعالیت مدنظر را بنویسد. نحوه گزارش نویسی کوتاه و نمونه گزارش کوتاه به شما کمک می کند تا بتوانید این اصل اساسی در کار حرفه ای را آموخته و به بهترین شکل ممکن، آن را اجرا نمایید.

اطلاعات ضروری برای گزارش نویسی کوتاه

تنوع سبک گزارش نویسی کوتاه برای هر سازمانی متفاوت است. برای مثال، نمونه گزارش نویسی بازدید از کارخانه می تواند براساس الگوی قیاسی باشد. در این روش، شما در ابتدای گزارش، باید نتایج را نوشته و سپس در ادامه آنها را توضیح دهید. از این رو می توان گفت که هر شرکتی معیارهای خاص و نمونه گزارش کار خود را برای نوشتن نگزارش کار دارد. با این حال، برای نگارش گزارش کار استاندارد و ساده، کافیست که اصول اولیه و کلی این نوع نوشتار را بلد باشید. در این زمینه لازم است که اطلاعات ضروری را به ترتیب و متناسب با نوع گزارش درج نمایید. ابتدا با معرفی موضوع در مقدمه آغاز کنید و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه، باید توضیحات بخش‌ اصلی گزارش را به صورت دقیق و کامل بنویسید. برای این کار، اطلاعات مرتبط با موضوع را نوشته و آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهید.

نکات مربوط به گزارش نویسی کوتاه و جامع
نکات مربوط به گزارش نویسی کوتاه و جامع

در صورت داشتن داده ‌ها، نمودارها یا جداول، آنها را به‌ طور خلاصه و روشن ارائه کنید تا موضوع به خوبی منعکس شود. در بخش نتیجه ‌گیری گزارش نویسی کوتاه، به اهمیت و نتایج کلی گزارش اشاره نمایید. همچنین، از جملات ساده و روان استفاده کرده و در صورتی که نیاز بود، منابع معتبر را هم برای بررسی بیشتر موضوع معرفی نمایید. در نهایت، گزارش را به صورت منظم و جذاب طراحی کنید تا بهترین تاثیر را بر خوانندگان داشته باشد.

نمونه گزارش کار کوتاه و مناسب
نمونه گزارش کار کوتاه و مناسب

تحلیل نمونه یک گزارش کار کوتاه

نمونه نامه گزارش کار به مدیر می تواند به صورت روزانه یا هفتگی آماده شده و در اختیار او قرار گیرد. در این صورت شما باید بتوانید اصول درست نویسی را بلد باشید تا یک گزارش کامل و در عین حال مختصر را بنویسید. این نمونه گزارش کار کوتاه درباره جلسه مرتبط با پرداخت وام به شرکت های وابسته می باشد. همانطور که مشاهده میکنید، ثبت تاریخ و شماره گذاری در بالای صفحه الزامی بوده و پیوستگی کار را نشان می دهد. پس از آن باید عنوان مناسبی انتخاب کرده و آن را برای معرفی کلی کار بنویسید. از نوشتن عنوان های بی معنی مانند «جلسه روز دوشنبه» یا عناوینی که محوریت درستی ندارند، خودداری کنید. گاهی پیش می آید که در یک جلسه، چندین موضوع مختلف مورد بررسی قرار گیرد. در این حالت، گزارش نویسی کوتاه برای هرکدام و به صورت جداگانه می تواند کیفیت کاری شما را بالاتر ببرد. در ادامه باید شرح کاملی از صحبت ها و نتایج حاصله بنویسید تا اطلاعات گزارش تکمیل شود.

راهنمای گزارش نویسی روزانه
راهنمای گزارش نویسی روزانه

بررسی تکمیلی گزارش نویسی روزانه

برای آنکه متوجه شوید نحوه گزارش نویسی کوتاه و نمونه گزارش کوتاه چگونه می تواند به بهترین شکل ممکن تنظیم گردد، تصور کنید که می خواهید آن گزارش را یک سال دیگر خوانده یا آن را به یک فرد غریبه خارج از سازمان بدهید. در این صورت اگر توانسته باشید گزارش را به صورت کامل، جامع و البته خلاصه بنویسید تا همه افراد متوجه موضوع و نتیجه نهایی شوند، قطعا این گزارش در بهترین حالت خود خواهد بود. اما از آنجایی که نوشتن چنین نامه هایی نیازمند دقت به جزئیات خاصی می باشد، در نتیجه با خرید کتاب گزارش نویسی اداری سایت ایفردوسی می توانید به راحتی آنها را یاد گرفته و از آموزش های گفته شده، بهره بگیرید.

کتاب گزارش نویسی اداری که در وبسایت ایفردوسی عرضه می شود انواع گزارش اداری را به طور کامل شرح داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا