نمونه نامهآموزش نامه نگاری

2 نمونه نامه درخواست رفع مشکل

2 نمونه نامه درخواست رفع مشکل

در این صفحه با 2 نمونه نامه درخواست رفع مشکل آشنا خواهید شد. متن این نامه ها به گونه ای تدوین شده که بتوان آن را با مشخصات و شرایط متفاوت تطبیق داد. پس ابتدا طرز استفاده از نمونه نامه ها را در پایین بیاموزید سپس به سراغ نمونه ها در پایین بروید.

آموزش ساختار پایه نامه نگاری اداری

طرز استفاده از نمونه نامه ها

می توان اجزای نمونه نامه های پایین را به دو نوع عبارت الگو یا اساسی که به صورت برجسته Bold نوشته شده است و عبارت قابل تغییر که حالت معمولی به چشم می خورد تقسیم کرد. بنابراین شما برای شخصی سازی متن کافی است عبارت های قابل تغییر را متناسب با موضوع خود تغییر دهید. بهتر است برای راهنمایی به توضیحات پایین هر نمونه که برای هر عبارت قابل تغییر توضیحی داده است توجه نمایید.


1- نامه درخواست مساعدت برای رفع یک مشکل وخیم

به نام خدا

جناب آقای/سرکار خانم …..
رییس/مدیر/سرپرست محترم …..

با سلام و احترام

به استحضار می­ رساند که به جز مرکز استان کردستان کلیه شهرستان­های استان با کمبود شدید یا نبود پزشک متخصص علی الخصوص (متخصص داخلی، زنان و زایمان، جراح عمومی، اطفال و بیهوشی) که نیاز ضروری و الزامی یک بیمارستان عمومی است، مواجه می­ باشند (1) به طوری که تعداد زیادی از بیماران به علت عدم وجود پزشک متخصص با آمبولانس فرسوده و ناکارآمد به مرکز استان اعزام می­ شوند.(2) این وضعیت علاوه بر اینکه سبب از دست رفتن جان هموطنان می گردد، باعث نارضایتی زیاد عمومی در منطقه شده است.(3) لذا از آن مقام محترم خواهشمند است دستور فرمایید به طریق ممکن نسبت به رفع این معضل (4) که رابطه مستقیم با تأمین سلامت مردم دارد (5) اقدام عاجل مبذول و نتیجه را اعلام فرمایند.

پیشاپیش از مساعدت آن مقام محترم کمال سپاسگزاری دارم.

◊راهنمای استفاده:

(1) بیان کامل و واضح مسأله
(2) راه حل­های نامناسب
(3) وضعیت بد فعلی که متأثر از مسأله است.
(4) خواسته
(5) اشاره به اهمیت رفع مشکل


2- نامه درخواست رفع مشکل با توجه ویژه به پیشینه درخواست

به نام خدا

جناب آقای/سرکار خانم …..
رییس/مدیر/سرپرست محترم …..

با سلام و احترام

به عرض می­ رساند در خصوص مشکلات تأمین آب شرب شهر قروه (1)؛ تخصیص آب از سد مخزنی تلوار این شهرستان برای رفع این معضل اقدامی ضروری خواهد بود،(2) لذا با توجه به دورنگار 760/700/23312 تاریخ 84/1/21، مدیر کل محترم امور آب استان کردستان به معاون محترم وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب (3)، همچنین نامه شماره 17047/1 به تاریخ 84/9/13، استاندار محترم کردستان به وزیر محترم نیرو، (4) خواهشمند است به لحاظ نیاز مبرم مردم شهرستان به تأمین آب شرب و سایر حساسیت­ ها از جمله انتقال آب از این سد به مناطق دیگر (5)، با درخواست مذکور موافقت فرمایند.

پیشاپیش از مساعدت آن مقام محترم کمال سپاسگزاری دارم.

◊راهنمای استفاده:

(1) طرح موضوع یا مسأله
(2) ارایه راه حل
(3) پیشینه اول
(4) پیشینه دوم
(5) اهمیت حل مسأله

برگرفته از کتاب الکترونیکی گنجینه ۷۰ نمونه نامه کاربردی (رسمی و اداری)/حامد کافی/1401

کتاب الکترونیکی گنجینه 70 نمونه نامه کاربردی رسمی و اداری
کتاب الکترونیکی گنجینه 70 نمونه نامه کاربردی رسمی و اداری

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا